16
października 2018

Trzydzieści pięć podmiotów z Pomorza, pod przewodnictwem Gdyni, zdecydowało się w tym roku na wspólny zakup gazu. Mogą przez to osiągnąć oszczędności nawet na poziomie 25 proc. Wspólny przetarg zorganizowany został już po raz czwarty.


Wykonawcą wybranym w postępowaniu przetargowym została firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny. W tym roku do dotychczasowych 33 podmiotów dołączyły nowe - powiat tczewski oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
 
- Nie po raz pierwszy dokonujemy tego typu transakcji i nie po raz pierwszy działamy razem w celu uzyskania oszczędności. Zdajemy sobie sprawę, że rynek jest w tej chwili trudny i że musimy liczyć się ze wzrostem cen, ale mimo to nasze podejście do tematu sprawia, że uda nam się zaoszczędzić w granicach 25%, co przy napiętych budżetach uważam za znaczące osiągnięcie. – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
 
Do wspólnego przetargu na gaz jednostki z forum NORDA pod przewodnictwem Gdyni po raz pierwszy przystąpiły w 2015 r. Od tego czasu liczba podmiotów, które przyłączyły się do grupowego przetargu co roku się powiększa.

Podpisanie umowy z firmą PGNiG gwarantuje odbiorcom usługi stabilność dostaw, co w okresie, gdy wielu dostawców ma problemy z płynnością finansową, jest bardzo ważną zaletą. Dokładny poziom oszczędności, które uzyska grupa zakupowa, zależą od dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku. Na dzisiaj szacowane są one na ok. 25%.